Historie

Big band ALDIS – Hradecký swingový orchestr

Začátky kapely sahají do roku 1944,kdy ještě během války, založil hradečák Láďa Bareš první, skutečně swingový orchestr. Orchestr hrál až do nástupu beatlesovské vlny, kdy se swingové kapely dostávaly do útlumu.

V roce 1983 v létě se několik muzikantů rozhodlo, že obnoví swingový orchestr a naváží na přerušenou tradici swingových kapel v Hradci Králové.

Vedení kapely se ujal pan MIROSLAV MUŽÍK, zkušený matador swingové hudby, který orchestr vedl až do roku 2000, kdy pro nemoc musel opustit dirigentský pult.

Na jeho místo se následně postavil JIŘÍ BENEŠ, který řídil kapelu až do roku 2011.

V té době byl členy kapely osloven zástupce mladších generace hráčů, dřívější člen orchestru JIŘÍ PAVLÍK.  Pod jeho vedením je nadále  udržována letitá tradice hradeckého velkokapelového swingu.

Tento zatím nejmladší kapelník se nebojí předložit orchestru aranžmá současných modernějších autorů a pouštět se do nácviku náročnějších koncertních skladeb. To je současná  a dle návštěvnosti a ohlasů koncertů dobrá cesta hradeckých swingařů.

Orchestr je provozován a řízen Sdružením (nově Spolkem)hradeckých swingových hudebníků. Tento spolek také navrhuje a již několik let pravidelně uděluje cenu za mimořádný hudební přínos  -  OSOBNOST HRADECKÉHO SWINGU.